Ezek a sejtek a jelek szerint fölveszik a versenyt az embrionális őssejtekkel a tekintetben, hogy belőlük is képes kialakulni az emberi szervezetben lévő valamennyi jelentős szövettípus. Az észak-karolinai Winston-Salemben lévő Wake Forest Egyetem kutatói csont-, izom-, ideg-, zsír-, ér- és májsejteket állítottak elő a magzatvízből származó őssejtekből. Anthony Atala és munkatársainak eredményei a
Nature Biotechnology folyóiratban láttak napvilágot.
A fölfedezés új reménnyel kecsegtet, ugyanis így megkerülhetők az embrionális őssejtkutatással kapcsolatos etikai ellenvetések, és mégis haladás érhető el a szövet- és szervregeneráció területén.
Az embrionális őssejtekkel kapcsolatban azért folyik heves vita, mert ezekhez csak megtermékenyített emberi petesejt felhasználásával lehet hozzájutni, amely elpusztul az eljárás folyamán. Ezzel szemben a magzatvízből származó őssejteket rutin orvosi eljárással lehet összegyűjteni. Amniocentézissel (magzatvíz-csapolással) kevés folyadékot szívnak le a méhből, ami nem károsítja a fejlődő magzatot. A sejtek a méhlepényből is kinyerhetők, amely a szülés után kilökődik a szervezetből.
A kutatásvezetője óvatos derűlátással nyilatkozott fölfedezésükről: „Nem hiszem, hogy ezek a sejtek fölváltják az emberi embrionális őssejteket, de újabb választási lehetőséget kínálnak és sokkal gyorsabban hozzáférhetők.”
A magzatvízről eddig is tudták, hogy gazdag különféle típusú sejtekben, és az orvosok már föl is használtak közülük egyeseket, hogy bizonyos kötőszöveti és izomzattal kapcsolatos születési rendellenességeket gyógyítsanak velük. A kutatásvezető azt mondja, hogy a csoportja által izolált sejtek egyedülállók azon képesség tekintetében, hogy sokféle sejttípussá tudnak fejlődni, miközben rendelkeznek a felnőtt őssejtek jellemzőivel is, amelyek viszont csak egyféle sejttípust hoznak létre.
Az őssejtek figyelemreméltó fejlődési tulajdonságait felhasználva, a tudósok abban reménykednek, hogy új kezelési eljárásokat találnak a neurológiai sérülések és a degeneratív betegségek gyógyítására.
Ha tökéletesen kidolgozzák a különféle szövettípusok létrehozásának technikáját a magzatvízből származó őssejtekből, akkor ennek messzemenő következményei lehetnek: egy napon talán az átlagnépesség orvosi szükségleteit fogják szolgálni a magzatvízbankok.
„Elméletileg, ha valakinek 100 000 mintából álló bankja van, akkor az USA lakosságának 99 százalékát el tudja látni átültetésre alkalmas, genetikailag tökéletesen egyező, mesterségesen kitenyésztett szövetekkel vagy szervekkel” – állítja a kutatócsoport.
A felfedezést a bioetikus szakma is üdvözölte. Véleményük szerint minden lépés üdvözlendő, amely olyan alternatívák kidolgozására irányul, ahol nincs szó emberi embriók elpusztításáról.