Só-liszt gyurma
Előnye, hogy olcsó, mindig kéznél van. Száradás után festhető, vagy kisütve szép barnás színt kap. A gyerek meg is kóstolhatja, semmi baja nem lesz tőle, még egyszer már nem fog vele próbálkozni :) A száradási idő 1-2 nap.
Keverjünk össze ugyanakkora arányban sót és lisztet (pl. 1 bögre só, 1 bögre liszt), majd adjunk hozzá kevés vizet. Gyúrjuk össze, ha kell, még adjunk hozzá vizet, de csak annyit, hogy épp jól formázható masszát kapjunk. Kicsit hagyjuk állni, hogy megszívja magát, aztán jöhet az alkotás!
- Ha kinyújtjuk a "gyurmát", süteményszaggatóval kis formákat szaggathatunk, vagy kartonpapírból kivágott formát késsel körülvághatunk. Ezeket átlukasztva, kiszárítva, kifestve ablakdíszeket, karácsonyfadíszeket készíthetünk. Érdemes festés után színtelen lakkal is befújni.
- Használhatjuk klasszikus gyurmaként, a kész műveket szintén hagyjuk kiszáradni, aztán megfesthetők. Lehet katica, bogár, fa, csiga, házikó stb.
- Ügyesebbek készíthetnek belőle mécsestartót, ehhez kicsit keményebbre kell hagyni a gyurmát, hogy ne essen össze. Vagy akár gyertyatartót is.
- Egy újságban bumfordi betlehemes figurákat készítettek só-liszt gyurmából, majd a kicsi figurákat egy kenyérhéjba tették. Egy száraz kenyér serclijét (csücskét) levágták, kikaparták a belsejét, és a megmaradt héj lett a barlang, ahol Jézus megszületett.
|